TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 30.10.2024
Streszczenie:
Dynamiczne zdolności pracowników (Employees' Dynamic Capabilities - EDCs) mają wpływ na efekty pracy pracowników w każdej fazie cyklu życia organizacji (organizational life cycle - OLC). Rola zdolności pracowników do adaptacji w zmieniających się warunkach otoczenia, proaktywność, kreatywność i innowacyjność zwłaszcza w obszarze rozwiązywania pojawiających się problemów ma kluczowy wpływ na zaangażowanie pracownika w pracę, jego motywację, dopasowanie do stanowiska pracy, czy wreszcie uzyskiwane przez niego efekty. EDCs wzmacniają również oddziaływanie pozytywnego przywództwa i mitygują wpływ przywództwa destrukcyjnego. Całość przekłada się w sposób oczywisty na wyniki organizacji jako całości.
Interesującym zagadnieniem jest brak przełożenia EDCs na wyniki pracowników oraz całej organizacji w fazie upadku organizacyjnego, poprzedzającego śmierć organizacji. Badania, których wyniki zostaną przedstawione, przeprowadzone zostały w organizacjach we Włoszech, w Polsce i USA działających w warunkach zewnętrznego kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19. Ich funkcjonowanie uwzględniało zatem zjawisko typu Black Swan, które stworzyło niestabilne i trudne do przewidzenia warunki otoczenia, zwiększając jednocześnie ryzyko i skracając czas podejmowania decyzji wewnątrz badanych podmiotów. Z oczywistych względów wymusić powinno jednocześnie pełne wykorzystanie EDCs. Okazuje się jednak, że w organizacjach, które ostatecznie upadły dynamiczne zdolności pracowników nie przekładały się na wyniki pracowników oraz organizacji. Powstaje więc pytanie, czy dysfunkcja ta była przyczyną czy skutkiem chylącej się ku upadkowi organizacji?
Link do spotkania:
https://pwr-edu.zoom.us/j/63225252865?pwd=hHMNYAA1SCnRY4egzem7Xdks4sNunA.1
Identyfikator spotkania: 632 2525 2865
Kod dostępu: KSZiRO24