TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Katedra Systemów Zarządzania
i Rozwoju Organizacji

k48.png

Katedra Systemów Zarządzania i Rozwoju Organizacji (K48W08D12) – utworzona zarządzeniem JM Rektora Politechniki Wrocławskiej (ZW 112/2019) z 10.12.2019 roku – rozpoczęła działalność 1. stycznia 2020 r.

Katedra powstała w wyniku połącznia Katedry Systemów Zarządzania oraz Zakładu Zarzadzania i Rozwoju Organizacji, stając się w ten sposób historycznie kontynuatorem działalności Zakładu Systemów Zarządzania i Marketingu funkcjonującego w ramach Instytutu Organizacji i Zarządzania od 1 września 1972 r. oraz Katedry Systemów Zarządzania działającej od 1 grudnia 2014 r., a także sukcesorem dorobku naukowego, dydaktycznego i organizacyjnego osiągniętego przez wszystkich Pracowników tych jednostek pod kierownictwem kolejnych ich Kierowników, tj.:

• prof. dr inż. Wiesława M. Grudzewskiego,
  • dr hab. Krystyny Rosłanowskiej,
  • dr inż. Mieczysława Ciurli,
  • prof. dr hab. inż. Mariana Hopeja,
  • prof. dr hab. Mieczysława Moszkowicza,
  • prof. dr hab. inż. Doroty Kuchty,
  • prof. dr hab. inż. Agnieszki Bieńkowskiej.

Obecnie funkcja Kierownika Katedry została powierzona prof. dr hab. inż. Agnieszce Bieńkowskiej.

Zastępca Kierownika ds. Naukowych i Organizacyjnych: dr inż. Anna Zabłocka-Kluczka

Misją Katedry Systemów Zarządzania i Rozwoju Organizacji jest stworzenie optymalnych warunków dla prowadzenia prac naukowo-badawczych, a także rozwojowych i wdrożeniowych, a także kształcenia studentów oraz kadry naukowo-badawczej i dydaktycznej w zakresie teorii oraz praktyki organizacji i zarządzania.

Wiodącą dyscypliną naukową, w której prowadzone są prace naukowo-badawcze Pracowników Katedry Systemów Zarządzania i Rozwoju Organizacji jest dyscyplina Nauki o Zarządzaniu i Jakości, jednak dzięki różnorodnym zainteresowaniom Pracowników Katedry możliwe jest podjęcie badań o charakterze interdyscyplinarnym.

Działalność naukowo-badawcza Pracowników Katedry ogniskuje się wokół problematyki projektowania nowoczesnych systemów zarządzania. Obecnie badania prowadzone są w 4 zespołach naukowych:

• Zespół Psychologii i Ergonomii
  • Zespół Zarządzania Finansami
  • Zespół Analiz Ekonomiczno-Strategicznych, Rozwoju Organizacji i Zarządzania
  • Zespół Koncepcji Zarządzania

Działalność naukowo-badawcza obejmuje badania własne wykonywane w ramach działalności finansowanej przez Politechnikę Wrocławską oraz zlecone w ramach grantów NCN i NCBiR, projektów finansowanych przez Unię Europejską oraz prac zlecanych przez przedsiębiorstwa oraz instytucje państwowe i samorządowe. Zespoły naukowe Katedry wykazują się dużą aktywnością w organizacji życia naukowego przez konferencje naukowe, promocję wielu magistrów, doktorów i profesorów, znaczny dorobek publikacyjny a także nawiązanie trwałych relacji z jednostkami naukowymi i biznesowymi. Na szczególną uwagę zasługuje cykl międzynarodowych konferencji organizowany przez pracowników Zakładu, pt. „Wiedza w gospodarce i gospodarka oparta na wiedzy” oraz „Nowe tendencje w nauce o organizacji i zarządzaniu”, wysoko cenione w środowisku naukowym i biznesowym.

Działalność dydaktyczna Katedry realizowana jest przede wszystkim  na trzech kierunkach studiów prowadzonych na Wydziale Informatyki i Zarządzania:  Zarządzaniu, Inżynierii Zarządzania oraz Inżynierii Systemów, na I i II stopniu studiów.

Ponadto, w zakresie zajęć dydaktycznych Pracownicy Katedry prowadzą również zajęcia dla studentów z innych Wydziałów Politechniki Wrocławskiej, w szczególności z Wydziałów Architektury, Chemii, Energetyczno-Mechanicznego oraz Matematyki z powodzeniem przekazując inżynierom niezbędną dla nich wiedzę o charakterze menedżerskim.

Pracownicy Katedry przejawiają dużą aktywność na rzecz doskonalenia programów kształcenia. Na kierunku Zarządzanie Pracownicy Katedry uczestniczyli w opracowaniu i wdrożeniu na II stopniu studiów specjalności: Zarządzanie Procesami Przedsiębiorstwa oraz PIP . Wiodącą rolę pracownicy Katedry odgrywali przy opracowywaniu programu kształcenia na innowacyjnym kierunku studiów Inżynieria zarządzania – I stopień, który został uruchomiony w październiku 2016 r. Również uczestniczyli w opracowaniu programu kształcenia na II stopniu kierunku Inżynieria Zarządzania – którego uruchomienie nastąpiło w lutym 2020 r.